Noterliklerde Dijital Dönüşüm Kapsamında E-Noter Uygulamaları Tanıtım Toplantısı

Noterliklerde sunulan hizmetleri hızlandırarak, yapılan işlemleri kolaylaştıran  böylelikle zamandan tasarruf sağlayan noterliklerde gerçekleştirilecek dijital dönüşüm temalı,  detaylarını Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL’ün açıkladığı Noterliklerde Dijital Dönüşüm Kapsamında E-Noter Uygulamaları Tanıtım Toplantısı 26 Ekim 2020 tarihinde Ankara Hakimevi’nde gerçekleştirildi.
Tüm noterliklerimizde uygulanmaya başlayacak bu sistem ile;

E-Randevu/Başvuru Sistemi;
Türkiye Noterler Birliği web sayfası olan www.tnb.org.tr üzerinden 7/24 hizmet veren e-randevu/başvuru sistemi sayesinde, ister cep telefonu ister bilgisayardan vatandaşlar diledikleri noterlikten “randevu al” seçeneği ile e-randevu alabilecektir. Böylece işlemler için sıra bekleme ortadan kaldırıldığı gibi kalabalıkların önüne de geçilecek, vatandaşlarımız zaman kaybetmeksizin işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Vatandaşlarımız dilerse herhangi bir noterlikte Türkiye Noterler Birliği Bilişim sistemine üye olabilecek ve sistem üzerinden tanımlayacağı şifre  ile de sisteme giriş yapabilecektir. Üye girişi ile randevu oluştururken noterlikte yapılacak işlemi, ıslak imza veya e-imza seçeneklerinden birisi ile gerçekleştirmeyi seçebilecek ve başvurularını buradan takip edebilecektir

Noter Huzurunda Olmayan İşlemler;
Günümüzde hayli yaygınlaşan uzaktan işlem uygulamalarına, e-randevu/başvuru sistemi üzerinden ‘noter huzurunda olmayan işlem başvurusu’ seçeneği ile noterlikler de katılıyor. Bu sistem sayesinde zamandan kazanıldığı gibi olası kalabalıkların ve sıra beklemelerin de önüne geçmek mümkün hale gelecektir. Sistemi kullanabilmek için ilgilinin e-imza sahibi olması ve herhangi bir noterliğe giderek Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemine üye olması yeterli hale gelecektir. İnternet üstündeki bilgi, belge gibi içerikler tespit edilebilmekte, içerik silinse bile kanıt olarak kullanılabilecektir. E-imza kullananlar, bu işlemi noterliğe gitmeden de gerçekleştirilebilecektir. Buna ek olarak, üye girişi yapan e-imza sahipleri, ihtarname/ihbarname gibi bazı işlemleri noterliğe gitmeden de yapabileceklerdir.
 

Fotoğaflar